Wycieczka na Śląsk 6b: od podziemi po chmury.

W dniach 21–22 maja uczniowie klasy 6b NSP i 6a SP7 wzięli udział w niezwykle intensywnej i pełnej wrażeń wycieczce na Górny Śląsk. Program był napięty, ale przyniósł nam mnóstwo wiedzy, magii i adrenaliny!

Dzień 1: Od magii światła po podziemne legendy

Naszą przygodę rozpoczęliśmy w Gliwicach, odwiedzając niezwykłe Funzeum. Tam, oprócz podziwiania kolorowych ekspozycji, wzięliśmy udział w profesjonalnych warsztatach fotografii analogowej. Następnie, uzbrojeni w nową wiedzę o kadrach i świetle, ruszyliśmy prześwietlić historię Śląska.

W Tarnowskich Górach czekały na nas niesamowite techniczne zabytki. Przejechaliśmy się uroczą wąskotorówką – Srebrnym Ekspresem – wzdłuż historycznych maszyn parowych, a chwilę później przeżyliśmy prawdziwą magię w Sztolni Czarnego Pstrąga. Podziemny przepływ łodziami w blasku lamp, wśród skalnych korytarzy i górniczych opowieści, zrobił na wszystkich ogromne wrażenie! Po tak intensywnym popołudniu, zregenerowaliśmy siły podczas pysznej obiadokolacji w Zabrzu.

Wieczorny finał w Katowicach

Wieczorem, dotarliśmy do stolicy Śląska. Choć czas nas gonił, Katowice przywitały nas w najbardziej widowiskowy sposób. Zobaczyliśmy z bliska monumentalny, kosmicznie podświetlony Spodek oraz spektakularne, rozświetlone na biało górnicze, szklane wieże Muzeum Śląskiego. Widok nowoczesnej architektury w wieczornej scenerii był idealnym zwieńczeniem tego długiego dnia, po którym udaliśmy się na zasłużony odpoczynek do hostelu.

Dzień 2: Czyste szaleństwo w Energylandii!

Drugi dzień upłynął pod znakiem totalnej zabawy. Od samego rana testowaliśmy swoje limity odwagi w Energylandii. Najszybsze rollercoastery, które wyniosły nas prawie pod chmury, strefy tematyczne, karuzele i wspólny śmiech sprawiły, że zmęczenie natychmiast minęło.

Do Lubina wróciliśmy późnym wieczorem – zmęczeni, ale z głowami pełnymi niezapomnianych wspomnień i aparatami pełnymi genialnych zdjęć. To była naprawdę udana “szychta” pełna wrażeń!

Opiekunkami były panie: Małgorzata Gralla, Agnieszka Błaszczyk oraz rodzice uczniów 6b.

Wycieczka do Wioski Rycerskiej w Ostaszowie

Dnia 22 maja 2026 r. uczniowie klasy 1a wraz z wychowawczynią oraz panią trener Beatą Miazgą udali się na wycieczkę do Wioski Rycerskiej w Ostaszowie obok Przemkowa.
Wizyta w obozowisku rycerskim pozwoliła uczniom przenieść się w odległe czasy wieków średnich, gdy to na ziemiach polskich rządzili królowie i książęta, a rycerze dla których honor był wartością nadrzędną, walczyli z wrogami i spotykali się na turniejach.
Wspaniali animatorzy przebrani w rycerskie stroje ciekawymi opowieściami przybliżyli dzieciom dawne czasy.
Oprócz tego dzieci zwiedziły chatkę czarownicy, katownię, średniowieczne machiny wojenne. Świetnie bawiły się podczas strzelania z łuku, pokonując tor przeszkód oraz podczas mini turnieju rycerskiego. Po ćwiczeniach ruchowych nadszedł czas na uczę. Kiełbaski z ogniska smakowały wyśmienicie. Było także szaleństwo na placu zabaw, zwiedzanie mini zoo wraz z karmieniem zwierzątek oraz podziwianie imponującej wystawy klocków lego i zabawek.
I tak zmęczeni, ale w dobrych humorach wróciliśmy szczęśliwie do domów.

Dzień mamy.

Z okazji Dnia Mamy wzięliśmy udział w wyjątkowych warsztatach u Pani Bernardy Gołąb.
Dzieci z ogromnym zaangażowaniem wykonały piękne słoneczniki na płótnie, tworząc niezwykłe prezenty prosto z serca.
Wszystkim Mamom składamy najserdeczniejsze życzenia — dużo zdrowia, radości, miłości i codziennego uśmiechu!

Wycieczka do kopalni złota.

Gdzie ukryto całe złoto? Klasy 2a i 3b już to wiedzą!
Wczorajszy dzień upłynął nam pod znakiem wielkich przygód w Złotym Stoku. Przemierzyliśmy podziemia Kopalni Złota, poznaliśmy jej mroczne legendy i sprawdziliśmy, jak ciężka była praca dawnych górników.
Pogoda dopisała, humory również, a uśmiechy z twarzy nie znikały nawet pod ziemią! Podsyłamy fotorelację.

Jak się robi karmelki?

W poniedziałek w naszej szkole odbyły się warsztaty robienia lizaków. Odwiedziły nas Panie z Polkowic, które opowiedziały nam o pracy karmelarza i pokazały, jak powstają słodkie wyroby. Każdy uczestnik wykonał własnoręcznie po dwa kolorowe lizaki. Mieliśmy także okazję skosztować ciepłych, pysznych karmelków.

Zawody w Tomaszowie Lubelskim

Na początku maj nasi łyżwiarze rolkarze udali się do Tomaszowa Lubelskiego gdzie ścigali się w 1 edycji pucharu Polski. Mocna grupa z
naszej Szkoły Mistrzostwa Sportowego brała udział w zawodach i zajęła czołowe i medalowe miejsca ze szkoły podstawowej Maja Kaleta oraz Maja Łajewska natomiast z liceum Amelia Kaczor, Lena Kaczor, Lena Sadowska i Fabian Budziński a także Natasza Kaczor (sp14), Ada Wawnikiewicz (sp9).
zawodnicy zdobyli : Amelia Kaczor zdobyła 2 brązowe medale na dystansach 500m oraz 5000m na punkty, zajęła także 5 miejsce na 200m Fabian
Budziński wywalczył srebrny medal w sztafecie, 4 miejsce w biegu 5000m na punkty Lena Sadowska zajęła 3 miejsce w biegu na 5000m na punkty, oraz 4 miejsce na dystansach 200m i 500m Julia Kaczor zajęła 4 miejsce na dystansie 500m, 7 miejsce na 5000m na punkty oraz 7 miejsce na 200m Natasza Kaczor zajęła 5 miejsce na dystansie 200m, 10 miejsce na 500m i 15 miejsce na dystansie 3000m na punkty Ada Wawnikiewicz, uplasowała się na 16 miejscu na dystansie 200m, 9 miejscu na 500m i 13 w biegu na punkty 3000m w sztafecie Open Kobiet (Lena Sadowska, Amelia Kaczor, Julia Kaczor) do medalu zabrakło 0.1 sek w sztafecie Kadetek w składzie (Natasza Kaczor, Ada Wawnikiewicz, Maja Kaleta) dziewczyny uplasowały się tuż za podium również na 4 miejscu Warto odnotować debiut Mai Łajewskiej oraz Mai Kalety w Pucharze Polski. Kolejny start zawodników z Cuprum już 23-24 maja na torze we Wrocławiu. Trenerami Zawodników są Piotr Wawnikiewicz, Marcin Kasprzyk oraz Kacper Busse. 

Egzamin Ósmoklasisty.

W dniach 11 – 13 maja 2026 roku uczniowie klas ósmych przystąpili do ogólnopolskiego Egzaminu Ósmoklasisty. To wyjątkowy moment w życiu każdego młodego człowieka – podsumowanie ośmiu lat nauki i pierwszy poważny sprawdzian.
Pierwszego dnia uczniowie zmierzyli się z językiem polskim, drugiego – z matematyką, a trzeciego – z językiem angielskim
Egzamin przebiegał bez zakłóceń w atmosferze skupienia i uwagi. Uczniowie spisali się na medal: wszyscy ubrani byli na galowo, mieli potrzebne przybory oraz wzorowo zachowywali się podczas pisania testów.
Wyniki egzaminu zostaną ogłoszone 3 lipca 2026 roku. Trzymamy kciuki za wszystkich uczniów i życzymy im powodzenia.

Wojewódzki Finał Lekkoatletycznych Nadziei Olimpijskich!

W dniu wczorajszym w Lubinie rozegrany został wojewódzki finał zawodów wielobojowych programu „Lekkoatletyka dla każdego”.
W zawodach udział wzięła liczba grupa dzieci, z naszej szkoły w wieku 10-11 lat, która zaprezentowała się imponująco na tle 400 uczestników zawodów. Wystartowali reprezentanci wszystkich dyscyplin sportowych, w których prowadzone jest szkolenie w naszej szkole, pod opieką trenerów Elżbiety Knull i Marcina Kasprzyka. Końcowa klasyfikacja, w poszczególnych wielobojach, przedstawia się następująco:

1 miejsce (kwalifikacja do finału ogólnopolskiego!!!) – Natalia Cugier,
2 miejsce – Stanisław Kuczenko,
2 miejsce – Franciszek Szczepański,
3 miejsce – Antonina Woźniak,
4 miejsce – Natan Szuszkiewicz,
5 miejsce – Antoni Szelczyński,
6 miejsce – Pola Olszańska,
6 miejsce – Jan Salaniec,
8 miejsce – Nela Dragankiewicz,
9 miejsce – Zuzanna Czyż,
9 miejsce – Ines Pulikowska,
13 miejsce – Aleksander Bernard Onehe,
14 miejsce – Igor Młyński,
20 miejsce – Oleksandra Kovaliv,
25 miejsce – Zofia Wodopian,
26 miejsce – Oleg Sekuła,
29 miejsce – Karol Kempa,
30 miejsce – Wojtek Kobak,
38 miejsce – Oskar Kokociński,
48 miejsce – Maja Mandziej.

Serdecznie gratulujemy wszystkim młodym zawodnikom oraz ich trenerom i nauczycielom!

Rekordy życiowe i wygrane na inaugurację letniego sezonu lekkoatletycznego!

W ubiegłą sobotę zawodnicy „Sokoła”, uczniowie naszej szkoły, podopieczni trenerów Elżbiety i Mariusza Knull,  zaimponowali formą na początku letniego sezonu lekkoatletycznego w tradycyjnym VIII mityngu otwarcia sezonu w Lubawce:
– w trójskoku, doskonałym wynikiem 12,17, zwyciężyła Arina Stawska,
– rekord życiowy w trójskoku ustanowiła również Julia Siepak 11,37,
– 3 miejsce w biegu na 100 metrów wywalczyła bardzo ciekawym rezultatem 13,17 również debiutująca w kategorii młodzika Zosia Salaniec,
– inne wyniki naszych uczniów to 454 Heleny Solarz w skoku w dal i 466 Tymka Kujawy w tej samej konkurencji oraz 20,18 Wanessy Kowalczyk w biegu na 150 metrów.
Na uwagę zasługuje również wygrana w skoku w dal Julii Siepak (556) w Wojewódzkim Finale Ligi Lekkoatletycznej, który odbył się w ubiegły wtorek w Zgorzelcu.

Regionalne Targi Pracy i Edukacji

14 kwietnia 2026r uczniowie klasy 8a SMS wzięli udział IV Regionalnych Targach Pracy i Edukacji, które odbyły się w Zespole Szkół nr 2 im. J.Wyżykowskiego w Lubinie.
Targi skierowane były między innymi dla uczniów klas ósmych. Ich celem było przedstawienie oferty szkół ponadpodstawowych oraz pomoc młodzieży w zdobyciu cennych informacji i wskazówek przed wyborem dalszej ścieżki edukacyjnej i zawodowej, a także przygotowanie uczniów do przemyślanego wyboru szkoły ponadpodstawowej.
Uczniowie chętnie odwiedzali stoiska wystawowe różnych placówek. Zadawali pytania, pobierali firmowe ulotki i gadżety.
Udział w tym wydarzeniu można uznać za udany i niezwykle potrzebny.