Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego – coroczne święto, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Według UNESCO, niemal połowa z 6000 języków świata jest zagrożona wyginięciem. Od 1950 r. zanikło 250 języków a razem z nimi unikatowe dziedzictwo lingwistyczne i kulturowe. W Polsce zagrożone są między innymi kaszubski i łemkowski, a także język wilamowski.
Najwięcej ludzi posługuje się językiem angielskim. Drugie miejsce zajmuje chiński. W pierwszej dziesiątce znalazły się również: hindi, arabski, hiszpański, francuski, rosyjski, portugalski, bengalski i japoński.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Pierwsze obchody Dnia Języka Ojczystego na świecie odbyły się w 2000 roku, w Polsce po raz pierwszy świętowano w 2005 roku.
Z tej okazji w naszej szkole odbył się konkurs plastyczny na plakat w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Oto wyniki:
I miejsce- Amelia Iwanicka
II miejsce- Klara Mierzwa
III miejsce- Zuzanna Zawadzka, Hanna Tomaszewicz, Antonina Sosnowska
Nagrodzone prace można oglądać na szkolnym korytarzu.
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!